Občas dobre padne odkloniť sa od zaužívaného skautského scenára. Stačí sa  vybrať  na nezvyčajné miesto, stretnúť nových ľudí alebo iba zaradiť do bežného programu nebežnú aktivitu. V tvojom okolí sa určite nachádza veľa inšpirácií. Super nápady určite vymyslíte aj vo vašej družine, budete sa čudovať, ako kreatívni dokážete byť pri troche brainstormingu a spojení záujmov všetkých členov. Nemusíte prísť na nič svetaborné ani drahé, stačí len malá úprava, spojenie viacerých aktivít dokopy alebo nové prostredie pre spestrenie.

547944_3979983032399_1937459545_n

547944_3979983032399_1937459545_n

 

Spacákové bitky a válanie sudov na lúke-keď dievčenský oddiel ovládne prázdny tábor.

547944_3979983032399_1937459545_n

 

 

Pár tipov na originálnu družinovku/oddielovku:

 • Hlavne vĺčatá a včielky stále rozprávajú o prespávačkách a oslavách. Môže byť sranda pre nich zorganizovať pyžamovú alebo balónovú párty, bazénovicu s vodnými hrami, grilovačku alebo noc v múzeu.
 • Za netradičné a možno jedno z najatraktívnejších miest pre zvedavú družinu môžeme považovať zrúcaniny a neobývané budovy. Ak sa niekedy budete venovať mapám vrámci skautskej praxe, skúste pozrieť značky zrúcanín alebo bývalých kláštorov vo vašom okolí. Návšteva častokrát stojí za pekné výhľady, trochu histórie a v lete možno aj prespanie na mieste pod holým nebom. Ak je to ďaleko, choďte bicyklami! To už je iná liga.
 • Možno sa vo vašom okolí nachádza zaujímavý autor, záchranár, hasič alebo oldskaut z čias zakázaného skautingu, a vy o tom ani neviete. Stretnúť sa s výnimočnou osobu má motivačný účinok, zvlášť keď sa dostane priamo do prostredia, v ktorom funguje. Ani by ste netušili, na akého dobrého rečníka môžete naraziť.
 • Kto sa cíti na natočenie družinového videa alebo filmu a zavesí ich na váš vlastný družinový Youtube kanál?
 • Hvezdáreň ani divadlo nikdy nie sú zlý nápad.
 • Skautky jednoducho majú radi fotenie a varenie. Varenie v prírode patrí medzi skautskú prax a fotenie sa už veľmi ľahko pridá. V kostýmoch to môže byť ešte lepšie.
 • Pôsobte (pre)motivovane a celá družina sa prihláste spolu na akýkoľvek skautský kurz alebo akciu (pozri predošlé články, nájdeš ich kopec). Zažijete spolu skvelé zážitky, upevníte spoločné puto, posuniete sa ďalej v skautingu aj na vlastnej ceste a navyše program aj všetko okolo budú pre vás pripravené.
 • Kto povedal, že lakros je jediný netradičný šport. Tak potom ste ešte nevyskúšali curling. 2010_Winter_Olympics_-_Curling_-_Women_-_GBR-SWE(zdroj:Biathlon News)
 • Zostaneme ešte pri zimných aktivitách. Čo tak sa ísť korčuľovať na ľade, keď bude vonku leto. Pozrite sa, ktoré štadióny ponúkajú hodiny pre verejnosť a choďte pekne reprezentačne-so šatkou na krku a fotku na náš Facebook poprosíme.
 • Kreativita patrí medzi dôležité „soft skills“, ktoré potrebuješ do budúcej kariéry aj osobného života. Namaľujte spoločne obraz, využite netradičné umelecké techniky (napríklad maľovanie telom), naučte sa kresliť graffiti alebo si spravte Do It Yourself družinovku.Kreativite sa medze nekladú. Vlastný projekt na spestrenie steny alebo verejného priestoru padne na úžitok nielen vášmu kreatívnemu duchovi, ale aj mestu.
 • Dostať sa za hranice slovenského skautingu môže byť pre vás zaujímavé a jednoznačne si rozšírite obzory. Napríklad jeden mesiac si každú družinovku pripravte podľa skautingu v inej krajine-tradície, hry, jedlá.  Ak sa vám to bude páčiť, neváhajte vytvoriť niečo podobné aj pre celý zbor alebo oddiel. Dokonca existuje možnosť nadviazať kontakt so zahraničnou družinou, napríklad z Ameriky.

Dúfame, že sa s nami podelíte o zážitky aj fotky! A hlavne veľa zábavy.