Robiť skauting počas vysokej školy je niečo úplné iné ako počas strednej. Ešte zložitejšie to je, ak chceš so skautingom na vysokej škole začať.

Ale je to naozaj tak? Prečo by mala byť vysoká škola mladému človeku prekážkou pri dobrovoľníctve? My si myslíme, že presne opak je pravdou.
Skautuješ už dlhšie a chystáš sa na výšku alebo si vysokoškolák, ktorý rozmýšľa nad skautingom ako o zmysluplnom a konštruktívnom trávení voľného času? Prečítaj si čo ti k tomu môžeme my z 11. zboru povedať, a aké príležitosti ti vieme ponúknuť.

ČO TI DÁ SKAUTING?

Komplexný opis skautingu ako mládežníckej organizácie si teraz necháme pre seba, základy vie človek pochytať veľmi rýchlo keď sa v ňom začne pohybovať.
Dospelému mladému človeku, ktorý sa rozhodne svoj voľný čas popri vysokej škole/ práci venovať skautingu a práci s mládežou sa núka niekoľko dôvodov prečo tak spraviť:

  • dobrovoľníctvo je veľmi zadosťučiňujúci spôsob ako tráviť voľný čas. Cenia si ho firmy aj spoločnosť a to o to viacej, že dobrovoľníctvo v skautingu ťa rozvinie vo všetkých smeroch.
  • máš rád prácu s deťmi? alebo si rodený leader, možno si vieš predstaviť ako pomáhaš skautskému zboru s účtovníctvom alebo sa vidíš ako majster fotograf na každej skautskej akcii. Nech je tvoja profesionálna cesta a tvoje hobby akékoľvek, v skautingu sa vieš nájsť, priniesť doň svoju energiu a príchuť, za ktorú si ťa budú ľudia ceniť.
  • skauting je najväčšia dobrovoľnícka organizácia na svete a uvidíš, že nie sme žiadny krúžok kam sa deti chodia nudiť. Máme svoju organizačnú štruktúru, skautskú metodiku, symboliku, tradície a v každom kúte sveta skautov poznajú ako najlepších z najlepších.
  • aby si aj ty vedel ponúknuť v úvodzovkách profesionálnu skautskú výchovu a zaradil sa medzi ľudí, čo svoje záľuby robia na 100% a tak ako to má byť, skauting ti ponúka veľa možností vzdelávania sa. Keď si na VŠ, už vieš ako to chodí, kurz ti do náručia sám neskočí, ale ak prejavíš záujem, je si z čoho vyberať. Skauti chodia na kurzy prvej pomoci, PR kurzy, kurzy práce s deťmi, vodácke kurzy a mnoho iných.
  • ty sám si diktuješ ako a v akom množstve venuješ svoj čas skautingu. Nie sme sekta a vždy sme tvrdili že svoje osobné vzdelanie a záujmi  má človek postaviť nad skautské radosti/povinnosti.
  • v neposlednom rade, na skaute sme partia dobrých priateľov, ktorých spája láska k prírode a skautingu. Z kolektívu nikoho nevyčleňujeme a ak máš srdce na pravom mieste, určite k nám zapadneš.

ČO DÁŠ TY SKAUTINGU?

Od dospelého dobrovoľníka v skautingu vyžadujeme zodpovednosť a chuť zlepšovať sám seba. Bude za teba hovoriť len tvoja práca a činy a ak ťa skauting bude baviť, lepší pociť ako dobre robiť to čo ťa baví inde nenájdeš. Čo dobrovoľníctvo v skautingu vyžaduje od teba:

  • ako sme už vyššie spomenuli, je na tebe akým kusom a v ktorej sfére prispeješ k spoločnému dielu. Pre prácu s deťmi a mládežou však máme svoj pravideľný harmonogram. Skladá sa z pravidelných ( raz do týždňa) družinových stretnutí, z práce v tíme skautských vodcov a vedúcich a z občasných výletov a prespávačiek ( cca raz do mesiaca). Samozrejme ako už názov dobrovoľníctvo napovedá, je na tebe ako si nakombinuješ svoj čas a čoho sa zúčastníš.
  • skautský vedúci má na zodpovednosti okrem seba aj svoju družinu a preto si zodpovednosť jednotlivca veľmi ceníme. Máloktorá aktivita ťa dnes naučí pohotovosti a zodpovednosti za seba aj ostatných.
  • zodpovednosťou skautského vedúceho je aj vzdelávanie samého seba. Okrem širokej ponuky kurzov, ktoré sme už spomínali, existuje v skautingu ponuka presne kopírujúca výchovné potreby našich vekových kategórií.

AKO A KDE?

Ak si sa dočítal/a až sem a máš záujem skuating skúsiť, prezri si našu zborovú ponuku oddielov na našej stránke tu: tom/ a v sekcii ODDIELY v menu stránky.
Sú rozdelené podľa miesta klubovne a podľa vekovej kategórie.
Či už si dievča alebo chalan, budúci vodca oddielu alebo máš chuť pomôcť aj s menšími vecami, u nás si príležitosť nájdeš. Stačí kontaktovať vodcu daného oddielu, alebo zborového vodcu na