Tento rok BSDčka oslávili svoju prvú štvrťstoročnicu – už po 25. krát  sa viac než dvesto skautov stretlo na výnimočnej akcii počas druhého septembrového víkendu, aby sme spoločne zahájali nový skautský rok a príjemne sa motivovali do celoročnej činnosti. Tento ročník bol pre náš zbor predsa len ešte niečím špeciálny – odnášame si do klubovne Oblastný putovný pohár, ktorý sme vyhrali v konkurenčnej zóne bratislavských aj okolitých zborov za pomoc počas programových blokov a organizácie Bratislavských skautských dní,  a nakoniec aj za výhry v rôznych športových i nešportových aktivitách. Okrem pohára sa tešíme zo  40-eurovej poukážky na spoločenské hry, nášiviek, tričiek a pamätnej tabuľky na Oblastnom pohári. Môžeme neskromne vyhlásiť, že sme na náš zbor úprimne hrdí!

21577285879_a19ffe848c_o naši drobci

21576810429_76ccd7cb40_o

jupiii sme vyhrali!

BSDckaz ranného nástupu

 

Celkovo sa na Kačíne premlelo za tento skautský víkend viac než 30 členov nášho zboru od vĺčat a včielok až po zborového vodcu Kocúra, ktorý každoročne patrí medzi hlavných predstaviteľov celej akcie. Najmenší sa zapojili do vlčiacko-včielkarskej hry Rýchle šípy, ktorá pozostávala z úloh zostavených podľa slávnych foglarovských komiksov.  Naše deti patrili medzi víťazov, za čo im gratulujeme.

V sobotu ráno sa počas ranného nástupu a slávnostného zahájenia tohtoročného výročia odprezentovali pokrikom prítomné zbory, organizátori oboznámili dav s programovými informáciami. Zaspievali sme skautskú hymnu a mohli sme sa pustiť do pripravených aktivít. Doobeda i poobede prebiehali workshopy, ktoré boli ladené veľmi kreatívne a umelecky – streetartové graffiti na látky, tvorenie videí, fotenie za pomoci fotopapiera a divadelný workshop s pantomimickými prvkami. Športy boli zastúpené futbalom, ringom, discgolfom a frisbee.

V areáli počas celého dňa fungovala Herňa so spoločenskými hrami a stavanie veže z pivných prepraviek. Zopár z nás zostalo aj počas nocí, na čo bol vyhradený priestor v stanovom mestečku. Keď už výročná akcia tak nech aspoň poriadna – zaregistrovali sme štyri tohtoročné „highlighty“ , ktoré sa nedali premeškať.

1.diskusia „Pod lampášikom“ so zakladateľmi Bratislavských skautských dní

Páni si pospomínali na organizačné strasti a slasti od prvopočiatku v roku 1991. Za tie roky sa zmenili organizátori i účastníci, spestrel program, ale skautský duch mini-jamboree západného Slovenska na Kačínskej lúke pretrváva dodnes.

2. Otvorená diskusia s členmi náčelníctva

Veľmi sympatická časť programu, kedy si náčelníctvo sadlo zoči-voči  členom Slovenského skautingu a rozprávali o vývoji, budúcnosti a pokrokoch našej organizácie v jednotlivých oblastiach, ktoré členovia náčelníctva zastupujú od vzdelávania po duchovnú dimenziu. Snažia sa týmto spôsobom priblížiť mladým ľuďom, pre ktorých to robia, vymeniť si podnety a prekonať informačné či hanblivé bariéry medzi skautami a najvyšším vedením.

3. Cestománia – prezentácia z japonského jamboree 2015

V auguste sa konalo celosvetové skautské jamboree v Japonsku, na ktorom bol zastúpený i slovenský kontingent. Roverky, ktoré mali možnosť zažiť  vrchol skautských akcií na vlastnej koži, prezentovali fotkami svoje zážitky z mesačného výletu. Ďalšie bude o štyri roky v USA!

4. Akčná nočná hra

Tento rok bola zvládnutá na jednotku, so skvelou strašidelnou atmosférou krvilačných a hlavne premnožených zombíkov, ktorí nenechali prejsť cez seba takmer jedinú živú bytosť a rozbili mnoho zúčastnených tímov (napríklad z nášho tímu sme sa ocitli v iných častiach lesa trikrát + dve stratené deti). Rakety len tak strieľali, v hracích zónach a nekonečnej tme bolo vidieť iba utekajúcich alebo plížiacich sa skautov.  V heliporte sa nakoniec každému podarilo nastúpiť do únikovej helikoptéry. Po organizačnej, kostýmovej, hereckej aj obsahovej stránke super!

5. Jóga na ráno

Aké milé prekvapenie keď sa ráno zobudíte na zvuk megafónu, do ktorého natešený staffák hlási jogínsku rozcvičku na vedľajšej lúke. Na Bratislavských skautských dňoch doteraz nevídané a odteraz dúfame pravidelné.

 

Celkovo máme veľmi príjemný pocit z tohtoročného ročníka, postretávali sme nových ľudí a v poslednom rade sme sa snažili držať všeobecného pravidla, že ponúknuť BSDčkám máme niečo my, zabáva závisí od nás program-neprogram, hlavne nech pasívne nečakáme, že niekto nás bude baviť. Možno aj vďaka tomu má táto vydarená najväčšia a najstaršia akcia na Slovensku rodinnú atmosféru, do ktorej sa všetci skauti každý rok s radosťou vracajú a spoločne ju vytvárajú od prvého kroku na Kačínsku lúku.

Veľká vďaka organizátorom!

Galéria: