Máj, to je ideálny čas na outdoorový program…vonku svieti slnko no stále nie je nevydržateľne teplo. Dohodnite sa, že si tento mesiac vyčleníte na rozvoj individuálnych schopností členov. Pripravili sme nápady a aktivity, ktoré podporia tímového aj družinového ducha, pri čom sa budete nevedome všestranne rozvíjať.

65854_179875235356817_2226942_n487268_3979993032649_235540195_n396898_3979981752367_738762406_n484119_3980002272880_583072147_n

Kam s oddielom?

  • Na najbližšiu výpravu do lesa choďte bez mapy. Pozrite si predtým netradičné a ľuďmi nenavštivované miesta v okolí (zrúcaniny, neznáme pamiatky, neznáme historické miesta – celkom veľa je takých v  Bratislave a okolí z čias socializmu) a zapamätajte si všetky odbočky. (orientácia, priestorové myslenie, pamäť)
  • Piknik na lúke alebo v parku, môžete spojiť so športami ako frisbee, ringo (príprava na turnaj!), atď… (fyzický rozvoj, zlepšovanie vzťahov)
  • Ringo turnaj je zaručený program na 30.mája, onedlho čakaj pozvánku! (fyzický rozvoj, spolupráca)
  • Naučte sa vnímať prírodu – vyberte sa so spacákmi na najbližší kopec alebo lúku, hlavne nech ste tam sami. Vyskúšajte si land art, ktorý v sebe spája umenie s prírodnými materiálmi. Pôvodne vznikol ako boj proti komerčnému umeniu v USA bez výstav v galériach, plátna a farieb, dnes ho skôr vnímame ako alternatívne prírodné umenie. Pomocou zeminy, hliny, piesku, kameňov, vetiev, lístia a všetkého čo nájdete vytvorte spoločne umelecké dielo. Nejde o výsledok, ale o zážitok a prežitok! Ak budete potrebovať, môžete použiť aj prírodný špagát. Načo tie spacáky? Ľahnite si vedľa seba a ticho pozorujte a počúvajte prírodu pre väčšie spojenie. (vnímanie prírody, spolupráca, kreativita)
  • Hecnite sa a choďte spolu na Skautskú 55ku. Za jeden deň prejdete 55km po Malých Karpatoch. Je to super akcia na prekonávanie sa a podporu tímového ducha, ale odporúčame sa zúčastniť len s dostatočnou fyzickou kondíciou. (hlavne fyzický rozvoj, podpora vzťahov)

 

Májové družinovky

Jedlo pre druhých (spolupráca)

Zaberie ti viac času aj materiálu na prípravu, ale podporíš sociálny rozvoj osobností v tvojej družine. Vhodnejšia je na víkendovú akciu alebo prespávačku, ale môžete skúsiť na družinovke.

Tímy si pripravia vzájomne večeru – cieľom je naučiť sa vnímať potreby a priania druhých, počúvať ich a oceniť ľudí v okolí. Hra rozvíja aj tímovú spoluprácu.

Členovia sa rozdelia na tímy po 4–6 členov. Každému vyčleníme pracovný stôl, suroviny (akékoľvek) a pomôcky. Úlohou je pripraviť a servírovať večeru pre iný tím podľa vlastných predstáv, a čo najkreatívnejšie. „Kuchári“ by mali mať zástery alebo iné kuchárske oblečenie, aby sa lepšie vedeli stotožniť so svojou rolou (bonus je atmosféra skautskej reštaurácie). Po pripravení jedla predstavia svoje špeciality, povedia ako ich pripravovali a čím sú výnimočné.

Po hre je fajn zaradiť menšiu diskusiu o hlbšom zmysle tejto aktivity – aj pri príprave programu je to ako pri varení. Je potrebné zistiť, čo členom družiny chutí a namiešať správne ingrediencie, aby sme vytvorili skvelé jedlo (program). Treba povedať o dôležitosti jednotlivých ľudí v tíme.

 

Kométa (hra na von, fyzický rozvoj)

Hra sa odohráva na ihrisku alebo na lúke, kde sú 2 bránky. Stačia aj vetvičky alebo tričká. Na šírku bránky stačí 1 – 2 metre. Pred hrou je potrebné si vyrobiť kométu, a to z tenisovej loptičky, na ktorú urobíte malú dierku a dovnútra zastrčíte špagát s uzlom (tak aby nevypadol von a jeho dĺžka by mala byť asi pol metra. Toto je kométa! Hráčov rozdelíme na 2 tímy. Hráči si prihrávajú kométu, tak aby dali gól do bránky. Nesmie sa chytať lopty, ale len chvostu kométy.

Hra sa zdá na prvý pohľad ťažká, ale vyžaduje si to len trochu cviku. Najlepšie sa hádže vysokým oblúkom. V prípade, že sa niekto dotkne kométy, pokračuje druhý tím. Ak sa kométy dokotúľa do bránky, čiže predtým sa dotkne zeme, gól sa nepočíta.

 

Zvonček (pozornosť, rýchlosť)

to hra sa hodí na začiatok alebo koniec družinovky, poprípade ako oddychovka. Hráči si v kruhu za chrbtom podávajú zvonček. Hráč, ktorý je v strede, má zistiť, kto ho práve drží. Je dôležité si podávať zvonček opatrne, tak aby nezvonil. Hráči pri tom môžu robiť klamlivé pohyby. Hráč v strede sa snaží odhaliť, kto má zvonček. Ak niekoho podozrieva, ukáže na neho. Pri nesprávnej voľbe si musí zatvoriť oči a hráči si zvonček rýchlo vymenia. Ak určí správne, vymenia si miesto.

 

Kompas (orientačné schopnosti)

Budeš potrebovať 8 alebo 16 palíc a kriedu. Kriedou na zemi nakresli kruh, v ktorom palicami vyznačíš svetové strany. Ak používaš 8 palíc, pridáš SV, SZ, JV a JZ, ak 16 aj SSV atď. Potom ku každej palici umiestni jedného hráča, ktorý reprezentuje danú stranu. Rozhodca vždy vyzve dve strany, aby sa vymenili, napríklad sever a východ. Hráči si ponechávajú názov svojho smeru. Teda ak sa mení juh s východom, všetko sa posúva o 90 stupňov. Pri presunoch sa hráči vždy pohybujú po vonkajšej strane kružnice. Ak niektorý hráč spraví chybu a nezareaguje správne, stráca jeden z troch životov. Ten, kto príde o všetky životy, vypadáva.

 

Obraz družiny (komunikačné schopnosti, vyjadrovacie schopnosti, zlepšenie vzťahov, dôvera)

Vytvorte spoločne veľký plagát ako reklamu na vašu družinu. Zobrazte v čom ste dobrý ako kolektív, čo družine prinášajú jednotliví členovia. Zdá sa to byť jednoduché, ale v skutočnosti je to dosť náročná úloha. Členovia sú podporení vyjadriť svoj názor a postoj k ostatným, pozitíva/kritiku, postavenie jednotlivcov a pohľad na kolektívneho ducha. Podporte členov, nech hovoria úprimne.

 

 Spätná väzba

Počas tohto rozvíjacieho mesiaca si nezabudnite vytvoriť kritéria pre bodovanie a samozrejme motivačnú cenu (najlepšie niečo zážitkové namiesto materiálneho darčeku). Napríklad v máji sa každý člen 7x zúčastní aktivity na fyzický rozvoj, 5x na intelektuálny rozvoj, 3x na vzťahy v družine…Po KAŽDEJ družinovke si dajte 10 minút reflexie, kedy si vyhodnotíte individuálny aj skupinový pokrok! Podarilo sa vám splniť ciele na dnes? Čo nové ste sa dozvedeli o sebe alebo družine? Na konci mesiaci si spravte jedno veľké vyhodnotenie, kedy každý predstaví svoj pokrok a vnímanie zlepšenia/zhoršenia/stálosti vzťahov a spolupráce v družine.

Nabudúce pripravíme aktivity rozvíjajúce zmyslové vnímanie, sústredenie, spoluprácu, citový rozvoj a ďalšie.

 

Zdroje: Hry na sociálny rozvoj, Hry na fyzičku, Májová družinovka,