Vzdelávanie nie je len o štúdiu na škole. Oveľa väčší význam má pre teba práve vzdelávanie mimo školy, čiže neformálne vzdelávanie. Je to najlepší spôsob, ako získať potrebné vedomosti a zručnosti do života prostredníctvom aktivít, projektov alebo dobrovoľníctva popri každodenných školských povinnostiach.

Vstupom do skautingu ako malé vĺča alebo včielka si sa nevedome stal(a) súčasťou neformálneho vzdelávania. Učením sa činnosťou dokážeš teraz viesť družinu, pripravovať program alebo poskytnúť prvú pomoc.

Pretože skauting je vzdelávanie.

Ak hľadáš cesty, ako sa ďalej  rozvíjať  a zvýšiť svoju mobilitu na pracovnom trhu, nemusíš chodiť ďaleko – stačí sa pozrieť na možnosti, ktoré ti ponúka skauting.

Uvidíš, že nie je to len o radcovskom kurze a Radcovskom fóre…

 

Čo máš na výber v období 2015/2016?

Radcovsko-Rangerská akadémia

radcovsko-rangersky-akademia-logo-2015

 

O tejto vzdelávacej akcii si ešte určite nepočul(a), keďže je horúcou novinkou v Slovenskom skautingu. Má ambíciu spojiť radcovský kurz s líderskou rangerskou školou, ktorá je medzistupeň medzi radcovským kurzom a vodcovskou lesnou školou. Ak máš pocit, že v radcovaní si macher, ale Baobab je pre teba ešte ďaleká budúcnosť, toto je ideálna platforma, ktorá ťa posunie ďalej a naučí veľa nového do tvojho ďalšieho fungovania v oddieli alebo zbore.

Prihlásiť sa oplatí už len preto, že budeš jedným/jednou z prvých účastníkov v histórii tejto akadémie! A to už je niečo, o čom môžeš rozprávať svojej družine alebo deťom.

Radcovská časť : 23-26. apríl 2015 + 4.-7.jún 2015

Rangerská časť: 27.-29.marec 2015 + 23.-26.apríl 2015 + 4.-7.jún 2015

Termín a miesto štvrtého víkendu rangerskej časti bude určený po dohode s účastníkmi.

Prihlás sa na e-maili vzdelavanie@skauting.sk!

 

Equilibrium

10968404_326113487586687_7242409273420690835_n

 

Bohužiaľ obrázok hovorí správne, prihlasovanie skončilo včera 28.2. Nestrácaj však nádeje a skús poslať prihlášku ešte dnes! Ak sa ti to nepodarí, budeš minimálne vedieť, že si treba dávať pozor na deadline  Equilibriua v roku 2016. Za pokus však nič nedáš.

to vzdelávacio-zážitková akcia pre mladších roverov ti ponúka netradičnú atmosféru,  silné zážitky, praktické hacky  ako byť užitočný v skautingu a dať šťavu všetkým svojím projektom. Žiadna víkendová chatovica, ale náročná motivujúca rangerská škola.

„Oddiel je ako auto. Vodca je šofér. Vodca má ten správny kľúč, know-how, na to, aby dostal oddiel do pohybu. A čo je teda mechanizmom, motorom, ktorí sa aktivizuje po správnej dávke paliva a iskry? Sú to naši mladí roveri – rangeri, bez ktorých by auto mohlo ostať akurát tak pekne zaparkované! Sú to skauti a skautky po radcovských kurzoch, ktorí dozrievajú možno na lesnú školu, na ďalší level ich napredovania. No čo robiť, aby sme im v tom dozrievaní pomohli, aby v domnienke rastu neostali predsa stáť na jednom mieste? Ponúkame zopár litrov skautského paliva vo forme Rangerskej skoly – Equilibrium!“

Ak máš 16-20 rokov, 40 eur na celú akciu, spravený radcovský kurz, vedomosti z Nováčika a Neznámej krajiny a radosť z roveringu a skautingu, stačí poslať prihlášku a video na tému „Čo nečakáš od Equilibria“.

S očividnou myšlienkou kvalita nad kvantitou je vybraných 20 účastníkov. Equilibrium sa odohráva v dátumoch 27.-29.3.2015 , 1.-  3.5.2015, 1.-  4.7.2015, 25.-27.9.2015. Všetko potrebné sa dozvieš na super a kreatívnej stránke http://rangerskaskola.wix.com/equilibrium.

Odporúčame pozrieť aj všetky facebookové stránky a komunity!

 

Užofka

reklama-uzofka_165x75_nahlad2

 

Vraj super pilotný projekt rangerskej školy z dielne dvoch absolventov českej inštruktorskej školy Gemini-Pollux. Jeden z nich, Janči, je dokonca náš!

Pre koho sú určené rangerské školy už vieš. Na tejto sa dozvieš niečo o projektovom manažmente a úspešnej realizácii vlastných projektov, získaš pedagogické a psychologické tipy a triky, naučíš sa ako oddielovo hospodáriť, zachovať bezpečnosť na akciách a samozrejme to najlepšie zo všetkého…zažiješ kopec zábavy so skautskými rovesníkmi!

Ani certifikát ťa neminie, ak naplánuješ a obhájiš svoj projekt, zúčastníš sa oddielovej výmeny a zložíš záverečné skúšky.

Oplatí sa pozrieť stránku uzofka.webnode.sk a pravidelne sa apdejtovať o užofkovských dátumoch, miestach a deadlinoch na prihlášky.

 

Roverský Outdoorový Kurz

ROK Lezenie BA - 1poster.007.jpg.008

 

ROK organizovaný partiou mladých roverov ponúka ostatným roverom od 17 rokov príležitosť zdokonaliť sa v troch outdoorových aktivitách- lezenie a jaskyniarstvo, lanovky a vysokohorská turistika+lavínová problematika. Každej aktivite je venovaný jeden víkend.

Dobrá fyzická kondícia je podmienkou iba pri lavínovej časti, ale zíde sa ti zrejme pri všetkých troch. Ak sa ti máli, môžeš to dotiahnuť až na inštruktora získaním najvyššieho možného vzdelania na Roverskom Outdoorovom Kurze – Majster. Majstrom sa staneš, ak úspešne (aspoň na 80%) absolvuješ skúšky z lezeckého, lavínového aj lanovkového kurzu.

 

Presný dátum lanovkového kurzu ešte nie je ohlásený, bude sa konať v máji alebo v júni v Bratislave. V marci sa začína prihlasovanie na stránke www.rok.skauting.sk

Ak máš záujem o lavínový alebo lezecký kurz, sleduj pravidelne stránku. Aktuálne dátumy aj prihlášky nájdeš približne mesiac pred začiatkom víkendu.

 

Kurz peknej grafiky

PR tím  Bratislavskej skautskej oblasti minulý rok rozbehol grafický kurz zameraný na vytváranie cool webu (pre tvoj zbor samozrejme), plagátov, loga,…Ak ťa zaujíma táto tematika, napíš na bratislavska.skautska.oblast@gmai.com a spýtaj sa osobne.

graphic_design2

 

V roku 2014 bol organizovaný na MatFyze v Bratislave pre všetkých skautov od 15 rokov. Zadarmo. Podmienkou je aj ochota robiť domáce úlohy!

 

Cassiopeia 

cassiopea_logo_-_kopie

 

Kurz pre všetkých zainteresovaných vo vedení alebo radcovaní vĺčat a včielok. Odborníci na deti poradia ako vytvoriť zaujímavý tematický program, odchovať si dlhodobých skautov, pracovať s príručkami a zvládnuť nábor. Nebudeš len počúvať! Zahráš sa aj ty a môžeš si vymeniť skúsenosti, tipy a triky s vedúcimi našich najmladších.

Stránka Slovenského skautingu pravidelne informuje o prichádzajúcich kurzoch, na 2015 sú zatiaľ dátumy neznáme.

Pre veľký úspech sa v októbri koná aj Cassiopeia Špeciál, ktorá svoj obsah nesie v názve – dozvieš sa všetko špeciálne o vedení vĺčat a včielok + stretneš účastníkov tvojho aj predošlých ročníkov. Taký víkendový doplnok programového kurzu.

 

Indulona 11

pozvanka-na-akciu-indulona11

 

Pokiaľ si fanúšikom duchovného rozmeru skautingu, je tu niečo pre teba.

Na 11.ročníku populárnej akcie Indulona  budeš diskutovať s tromi hosťami na témy Boh áno, cirkev nie, ekumenizmus a katolíci,  načo je dobré manželstvo.

Akcia sa koná od 27.-29.3.2015 v Škole v prírode Kysak, registračný poplatok je 20 eur. Podmienkou je vek minimálne 15 rokov.

Prihlasovací formulár aj detailnejší popis tém diskusií nájdeš na http://indulona.68zbor.sk/index.php/bude-indulona-11-jar-2015.

 

Uč sa a rozvíjaj, tento svet dobýjaj!