Slnečné májové dni si priam žiadajú outdoorové aktivity, preto dnes predstavíme niečo z urban skautingu – Pac -Man z počítača priamo do mestských ulíc s tvojím oddielom.  Inšpirované britským skautingom!

imagegen

Kto by nepoznal malú žltú guličku s veľkými ústami z 80. rokov z Japonska, ktorá pod naším riadením hltá žlté bodky v bludisku a vyhýba sa duchom? To je počítačový Pac-Man. V Urban Pac-Manovi sa mestské ulice stanú bludiskom a skauti preberajú rolu Pac-Mana a duchov, pričom sú rozdelení do tímov s rozdielnymi ramennými pásmi (ako na obrázku).

Na prípravu „bludiska“ treba umiestniť žlté pac-bodky (originálny názov pac-dots, čiže žlté bodky, ktoré sa Pac-Man snaží zjesť) po zábradliach, lavičkách a ďalších miestach v hracom území. Najlepšie je tieto pac-bodky vyznačiť na mape hracieho územia, ktorú pred hrou rozdáte každému tímu alebo jednotlivcom.

Príprava:

  • obojstrannú pásku na rukáv pre každého hráča – na jednej strane je Pac-Man a na druhej duch
  • jednostrannú pásku pre každého staffáka s obrázkom ovocia (takzvané power fruit, ktoré sa pri počítačovej hre občas objaví v bludisku a pridáva body)
  • okrúhle väčšie žlté kartičky ako pac-bodky

 

Čo potrebuje každý tím (dvaja až traja hráči):

  • foťák alebo mobil s foťákom
  • hore spomenuté rukávové pásky s Pac-Manom na jednej strane a duchom na druhej strane
  • mapu hracieho územia s vyznačenými pac-bodkami

 

Ako na to

Skauti vytvoria tímy po dvoch až troch. Všetci v jednom tíme musia byť celú dobu spolu! Polovica tímov začína ako Pac-Mani, zvyšné tímy budú duchovia. Cieľom pre každý Pac-Man tím je odfotiť čo najviac pac-bodiek. Tímy duchov hľadajú Pac-Man tímy a takisto sa ich snažia odfotiť. Po odfotení bežia ďalej hľadať iný tím a nechávajú za sebou predošlý Pac-Man tím, aby mal voľnú možnosť hľadať ďalšie pac-bodky.

Staffáci sa počas celej hry pohybujú s ovocnými páskami na rukáve – ak na nich akýkoľvek Pac-Man tím natrafí, má príležitosť si spraviť fotku pre získanie bodov navyše.

Celá hra by mala trvať 40 minút. V polovici si hráči vymenia role, stačí iba prehodiť pásku na opačnú stranu s Pac-Manom alebo duchom.

Víťazom sa stáva tím s najviac pac-bodkami. Bonusové body sú priradené za fotky power fruitu alebo pre tímy duchov za fotky Pac-Man tímu.

 

Nafúknutie počítačovej alebo spoločenskej hry je výborný spôsob na ozvláštnenie programu, navyše dáva skautom slobodu vybrať si ich obľúbenú hru, poprípade tradičnú z vašej družiny alebo oddielu. Najtradičnejší a najľahší na organizáciu je Človeče nezlob sa. Skúste si niekedy vymyslieť a  naplánovať vašu vlastnú „zväčšeninu“ – pravidlá aj terén si upravte podľa seba, môžete si dať za cieľ vytvoriť takúto aktivitu pre zbor alebo ako väčšiu skautskú akciu.

*Pozor! Pac-Mana nemusíte hrať iba v meste, stačí aj napríklad opustená členitá budova pre netradičný terén a atmosféru.

 

 

Zdroj: Scouts.org.uk